ABD’de kar fırtınası kaos getirdi! Uçuş iptalleri sürüyor

Southwest Airlines şirketinde geçen haftadan beri devam eden uçuş planlaması kaosu devam ediyor.

FlightAware izleme sitesine nazaran, ABD’de bugün iptal edilen 2 bin 451 uçuşun 2 bin 357’sini Southwest Airlines’a ilişkin seferler oluşturdu.

Aynı sitede, iptal edilen bugünkü uçuşların Southwest’e ilişkin toplam seferlerin yüzde 58’ine tekabül ettiği kaydedildi.

Dallas merkezli hava yolları şirketi, makus hava şartlarında uçuş gruplarını konum dışında bırakabilecek yetersiz operasyon teknolojisine sahip olduğunu itiraf ederek uçuş iptallerinin devam edeceği ihtarında bulundu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Kar fırtınasından bu yana uçuş planlamasını toparlamayan tek hava yolları şirketi olan Southwest, yolcular ve yetkililer tarafından tenkitlere maruz kalmıştı.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, dün yaptığı açıklamada, ülkedeki kar fırtınası nedeniyle yaşanan uçuş iptallerinden ötürü Southwest Airlines’ın “sorumlu tutulacağını” belirtmişti.

Buttigieg, CNN’e, “Southwest, bırakın kendi yolcularını ve bagajlarını, kendi mürettebatının bile nerede olduğunu tespit edemiyor. Sistemleri nitekim bozuldu.” sözlerini kullanmıştı.

Southwest Airlines’ın CEO’su Bob Jordan da paylaştığı görüntüde yaşanan aksaklıklardan ötürü yolculardan ve çalışanlardan özür dilemiş, “Normal operasyona dönmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hakikaten üzgün olduğumu bilmenizi isterim.” demişti.

Federal hükümet tarafından, 10 binden fazla uçuşu iptal edilen Southwest Airlines için başlatılan inceleme devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir