Baltık ülkeleri, Ruslara yönelik seyahat engelini yürürlüğe koydu

Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya, Estonya, Ukrayna’daki savaşın sorumlusu olarak gördükleri komşuları Rusya’ya yönelik seyahat kısıtlamasını yürürlüğe koydu.

Litvanya İçişleri Bakanı Agne Bilotaite, yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarını gaye alan kısıtlamaların münasebetine ait, “Rusya öngörülemez ve saldırgan bir devlet. Vatandaşlarının 4’te 3’ü (Ukrayna’daki) savaşı destekliyor. Savaşı destekleyenlerin dünya genelinde, Litvanya’ya ve AB’ye özgürce seyahat etmesi kabul edilemez” sözünü kullandı.

Bilotaite, “(Rus vatandaşlarının) savaşa verdiği bu türlü bir takviyenin ülkelerinin ve Avrupa Birliği’nin (AB) güvenliğine tehdit oluşturabileceğini” vurguladı.

Litvanya İçişleri Bakanlığı da gece yarısından itibaren Rusya’nın Kaliningrad bölgesinden ve Belarus üzerinden Litvanya’ya girmek isteyen 11 Rus vatandaşının engellendiği bilgisini paylaştı.

Polonya idaresi ise yeni kısıtlamalara ait rastgele bir açıklama yapmadı.

Kısıtlamalar kapsamında, spor, iş, cümbüş ve kültür maksatlı seyahat etmek isteyen Ruslar, AB ülkeleri ortasında seyahat özgürlüğü tanıyan Schengen vizeleri olsa dahi Baltık ülkelerine giriş yapamayacaklar.

Öte yandan, insani sebepler göz önüne alındığında, Rus muhalifler, misyondaki diplomatlar, nakliye çalışanları ve AB vatandaşlarının aile üyeleri ve AB ülkelerinde oturma müsaadesi bulunanlar kısıtlamalardan muaf tutulabilecek.

Ayrıca Baltık ülkeleri, Rus vatandaşlarının başka Avrupa ülkeleri üzerinden topraklarına girişini engelleyemediği için, kısıtlamaların tesirli kılınması için 27 üye devletin emsal tedbirler alması gerektiğini savunuyor.

Rusya ile sonu olmayan Çek Cumhuriyeti, Rus vatandaşlarına vize vermeyi bırakan birinci AB ülkesi olmuştu. Prag idaresi, kelam konusu kısıtlamaları Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat’tan bir gün sonra yürürlüğe koymuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir