Biden: Rusya savaşı kaybetti

NATO Önderler Doruğu sonrası ülkesine dönmeden evvel İttifak’ın en yeni üyesi Finlandiya’ya giden ABD Başkanı Joe Biden, Rusya hududuna yalnızca 2 saat sürüş mesafesinden “(Rusya lideri Vladimir) Putin bu savaşı çoktan kaybetti” dedi. Helsinki’de konuşan Biden, Kiev’in karşı saldırısının “Moskova’yı müzakere masasına oturtmasını umduğunu” da lisana getirdi.

PRİGOJİN’E YEMEK TAVSİYESİ

“Putin savaşı çoktan kaybetti. Kazanma ihtimali yok” yok diyen ABD Başkanı, Rusya’nın nükleer silah kullanmasının “gerçek bir mümkünlük olmadığını” da kelamlarına ekledi. Bir soru üzerine, Putin’e karşı isyana kalktıktan sonra vazgeçen Wagner lideri Yevgeniy Prigojin’in durumuna da değinen Biden, “Onun nerede olduğunu yalnızca İlah bilir. Ancak onun yerinde olsaydım, ne yediğime dikkat eder, gözümü menüden ayırmazdım” dedi.

WSJ MUHABİRİ İÇİN TAKAS

Bu ortada Biden, Rusya’da tutuklu Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich için bir mahkûm takası mümkünlüğünü “ciddi şekilde” ele aldıklarını söyledi. Ukrayna’nın NATO’ya alınmamasına dair de “Kimse ortada devam eden bir savaş varken NATO’ya katılamaz. Bu, bizim de savaşa girmemiz manasına gelir ki, kendimizi üçüncü dünya savaşı içinde buluruz” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir