Binlerce yıllık eserlere sahip Tunceli Müzesi Alevilik bölümüyle dikkat çekiyor

Kentte iki yıl evvel kurulan Tunceli Müzesi, dört blok halinde 5 bin 800 metrekare kapalı alandan oluşuyor ve içinde yaklaşık 2 bin civarında eser sergileniyor.

.

Turizm açısından kente hareketlilik katan müzede, binlerce yıllık taş aletler, çömlekler, madenlerden yapılmış eserler, bal mumu heykelleri, koç ve at biçimli mezar taşları geçmişe ışık tutuyor.

.

Açıldıktan sonra kentteki arkeolojik hafriyatlar, tescil çalışmaları ve yüzey araştırmalarının hızlanmasını sağlayan müzeyi, 1 Ocak-30 Aralık’ta yaklaşık 24 bin yerli ve yabancı turist gezdi.

Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel, AA muhabirine, kentte 2018’den itibaren turizm alanında çalışmalar yapıldığını söyledi.

.

ESER BAĞIŞLARINDA ÖNEMLİ ARTIŞ 

Müzenin açılmasıyla kültür turizminin en değerli halkalarından birini oluşturduklarını belirten Öncel, “Son yıllarda vatandaşlarımız müzeye önemli manada eser bağışlamaya başladı. 2020 yılında 1700 civarında olan eser sayımız şu anda 2 bine gerçek gidiyor. Vilayetimizde yaptığımız arkeolojik hafriyatlar ve yüzey araştırmaları sırasında bulduğumuz kültür varlıklarıyla müzenin koleksiyonunu genişletiyoruz.” dedi.

İlin turizmine katkı sunmak için çalışmalara devam ettiklerini lisana getiren Öncel, şunları kaydetti:

.

“Bu yıl yeni tespit ettiğimiz kültür varlıklarımız var. Bunları bölge heyetine iletiyoruz ve onların tescil çalışmalarını başlatıyoruz. Müze açıldığı vakit tescilli kültür varlığı sayısı 110-120 ortasındayken biz iki yıl içinde bu sayıyı 200’e çıkardık. Tekrar Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü hafriyat çalışmalarına da tartı verdik. Bu hafriyatlar, bundan sonraki çalışmalara referans noktası oluşturacak ve kentin arkeolojisine değerli katkı sunacak.”

.

AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir