Gıda sektörünün ABD pazarı hedefi 5 milyar dolar

İZMİR (İGFA) – Türk besin kesimi, 14-16 Mart 2024 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Californiya-ANAHEİM’da düzenlenecek olan Natural Products Expo West Fuarı’na 8 firmayla katılıyor.

Natural Products Expo West Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini Türkiye’nin besin ve organik eser ihracatında lider ihracatçı birliği olan Ege İhracatçı Birlikleri gerçekleştiriyor.

2023 yılında 7,3 milyar dolar tarım eserleri ihraç eden Egeli ihracatçılar 10 milyar dolar tarım eserleri ihracatına ABD pazarında büyüyerek ulaşmak için kolları sıvadı.

Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Eserler Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, ABD’nin dünyanın en büyük besin ithalatçısı ülkesi olduğunu, ABD’nin yıllık 230 milyar dolara ulaşan besin ithalatından daha fazla hisse almak için Natural Products Expo West Fuarı’nda yerlerini alacaklarını söyledi.

DÜNYA’NIN BESİN AMBARIYIZ

Türk besin bölümlerinin 2023 yılında 26 milyar dolarlık bir ihracat performansı ortaya koyduğunu aktaran Işık, “Dünya’nın besin ambarıyız. Kuru meyveler, zeytin, zeytinyağı su eserleri, meyve zerzevat mamulleri, baharatlar, bitkisel yağlar, hububat, bakliyat, un, unlu mamuller, taze meyve zerzevat, hayvansal mamuller başta olmak üzere pek çok besin eserinde dünyanın en büyük tedarikçileri ortasındayız. Organik kesiminde 1 milyar dolarlık ihracat potansiyeline ulaştık. ABD pazarında 2 milyar dolar bandına gelen besin eserleri ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak için ABD pazarına yönelik tanıtım stratejimiz fuarlar, TURQUALITY Projesi ve sektörel ticaret heyetleriyle devam edecek” formunda konuştu.

Türk besin eserlerinin ABD pazarında bilinirliğini artırmak ve ihracatımızı yükseltmek için Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projelerinin 5 yıldır devam ettiğini ve Ticaret Bakanlığı’nca örnek proje olarak nitelendirildiğini tabir eden Işık, şöyle devam etti; “Amerika Birleşik Devletleri’nde Fancy Food, Japonya’da Foodex Japan, Almanya’da Biofach Organik Eserler, Çin’de Çin İthalat Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertiplerini uzun yıllardır başarılı bir halde yapıyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisiyle uyumlu olarak ABD’deki Natural Products Expo West Fuarı’na Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yaparak Ulusal İştirak yaptığımız besin fuarları sayısını 5’e çıkarmış olduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir