Gözler Mehmet Şimşek’te… Hangi dönme şartları sıraladı

Ankara kulislerine göre Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu sefer idarede yer alırsa koşullarını evvelce belirleme yolunu seçti. Daha evvelki yıllarda Erdoğan ile telefonda konuşmak da dahi zorlandığı haberleri basına yansıyan Mehmet Şimşek, Erdoğan’a 2.5 saatlik bir bilgilendirme yaptı ve bir dizi kaide sıraladı.

Gazete Pencere müellifi Nuray Babacan, Mehmet Şimşek’in iktisat idaresine dönüp dönmeyeceğiyle ilgili kulis bilgilerini aktardı. Babacan’ın aktardıklarına nazaran Şimşek, son derece keskin ve net biçimde berbat tabloyu masaya koydu. Erdoğan ise Mehmet Şimşek’in dönme koşullarını sıraladığı görüşmede itiraz etmek yerine dinlemeyi seçti.

“MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞMELİ”

Kulis bilgilerine göre Şimşek yaptığı bilgilendirmede Merkez Bankası faizleri ile piyasa sayıları ortasındaki uçuruma dikkat çekti ve Merkez Bankası Lideri’nin değişmesi gerektiğini vurguladı.

Babacan edindiği kulis bilgilerini “Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomik tablosunu gerçekçi bir formda anlattı. Sayılar ve tablolarla süreci ortaya koydu. Örneğin, Faiz yüzde 8,5 demenin bir manası yok. Zira piyasadaki faizler bu oranın çok üzerinde. Realite bu değil’ üzere değerlendirmeler yaptı. Yeni bir finans ve para siyaseti uygulanmasının kaide olduğunu, Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi gerektiğini belirtti. Şimşek’in ‘Çünkü Merkez Bankası Başkanlığı çok değerli. Memleketler arası piyasalar merkez bankalarına bakarlar’ dediğini de aktaralım.” diye aktardı.

Nuray Babacan’ın Erdoğan Şimşek görüşmesinden notlar anlattığı “Mehmet Şimşek’in kaideleri ağır” başlıklı yazısının tamamı:

Seçim kampanyası boyunca, Mehmet Şimşek’in yeni kabinede iktisadın başına geçmesini isteyen parti içindeki bir küme, sona yaklaştı. İktisattaki makus gidişi açıkça gören bu kümeye, son periyotta “aile fertlerinin” de takviye verdiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “ne deve ne kuş” misali ekonomik modelinden vazgeçirmek için Mehmet Şimşek’e 2,5 saat brifing verdirildi. Şimşek, son derece keskin ve net biçimde berbat tabloyu ortaya koydu. Erdoğan’ın baştaki itirazları azaldı ve sustu. Artık, Şimşek’in dönme kaidelerini içeren evrak Erdoğan’ın elinde…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz siyaseti konusundaki ısrarlı tavrını görenler, Şimşek ile birlikte çalışmasının imkânsız olduğunu söyleseler de aylardan beri ötelenen iktisattaki vahim gidişat, sanırım herkese geri adım attıracak. Mehmet Şimşek’in AKP’ye dönmeye bu kadar yakın olmasının kıymetli nedenlerinden birinin Erdoğan’ın ailesinin ve paha verdiği iş insanlarının devreye girerek ısrarcı olmaları.

Ekonomik tablo vahim

Gelişmeleri bir bütün olarak aktararak başlayalım. Son buluşma, daha evvel Erdoğan ile Şimşek’i bir ortaya getiren grubun tertibinde gerçekleşti. Brifing o denli herkese açık değildi ve 2,5 saat sürdü. Şimşek, tüm dataları ortaya koyduğu, net ve çarpıcı bir sunum yaptı. Aslında Şimşek’in ortaya koyduğu tablonun, muhalefetin ve ekonomistlerin aylardan beri söylediklerinden pek farkı olmadığı ortaya çıktı.

Edindiğimiz bilgiye nazaran Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomik tablosunu gerçekçi bir biçimde anlattı. Sayılar ve tablolarla süreci ortaya koydu. Örneğin, “Faiz yüzde 8,5 demenin bir manası yok. Zira piyasadaki faizler bu oranın çok üzerinde. Realite bu değil” üzere değerlendirmeler yaptı.

Merkez Bankası değişmeli
Şimşek, görüşmede gerçekçi ve süratli bir halde tedbir alınması ve uygulamaya konulması gerektiğini, aksi durumda Türkiye’yi büyük bir krizin beklediğini anlattı.

Yeni bir finans ve para siyaseti uygulanmasının kaide olduğunu, Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi gerektiğini belirtti. Şimşek’in “Çünkü Merkez Bankası Başkanlığı çok kıymetli. Milletlerarası piyasalar merkez bankalarına bakarlar” dediğini de aktaralım.

Yurt dışı kaynağı vadetti

Hatta Şimşek’in bu misyonu hakkıyla üstlenebilecek isimleri de Cumhurbaşkanı’na verdiği anlatılıyor. Şimşek’in faiz siyasetleri konusunda toleranslı davranmak gerektiğini, yaratılacak olumlu havanın yurt dışından sermaye gelişine kapı açacağını, inanç ortamına muhtaçlık olduğunu vurguluyor.

Şimşek’in gerekli ortam sağlanırsa birlikte çalıştığı yurt dışı fonundan birinci etapta 50 milyar dolarlık giriş olabileceğini de anlattığı tabir ediliyor. Toparlanmanın o denli birden olmayacağı da anlatılıyor.

Erdoğan evvel itiraz etti

Bütün bunlar anlatılırken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ne yaptığına gelince…

Erdoğan’ın başlarda sık sık Şimşek’in anlattıklarına itiraz ettiği, uyguladıkları siyasetin emelini aktardığı lakin eski bakanının sayı ve bilgilerle farkı ortaya koyduğunda ise itiraz etmeyip sustuğu argüman ediliyor.

Gelelim kıssanın finaline. Bu brifing, partide Şimşek’in dönmesini isteyenleri çok umutlandırdı. Bilhassa de Erdoğan’ın tavrı. Daha evvel, tablodaki vahametin bu kadar net anlatılmadığı ortada… Mehmet Şimşek’in vazife üstlenmesinin koşullarını da net olarak ortaya koyduğu biliniyor. Örneğin, cumhurbaşkanı yardımcılığı üzere bir koordinatör vazife istemiyor. Hazine ve maliyeden sorumlu bakan yapılması gerektiğini ve Merkez Bankası Başkanı’nı kendisinin belirleyeceği isimlerden birinin olması gerektiğini söylüyor.

Şimşek yapabilecek mi?

Durum bu… Birinci defa Şimşek’in dönüşü bu kadar yüksek mümkünlük oldu. Daha evvelki açıklamaların içinin boş olduğunu şahsen Şimşek’in kendisi teyit etmişti. Top artık Cumhurbaşkanı Erdoğan’da… Kurmaylarından vazgeçtik, ailesi ve iş insanlarını dinlerse Şimşek’i bakan olarak görebiliriz…

Konunun Şimşek açısından değerli yanını unutmamak gerekir. Daha evvel Erdoğan’la keskin bir ayrılık yaşadılar. Bu ilginin sağlıklı sürüp sürmeyeceği başka bir tartışma konusu. Lokal seçimlere kadar Şimşek’in yarattığı imajdan yararlanılıp daha sonrasına bakılacak mı? Şimşek, müdahalelerden bunalıp pes edip tekrar ayrılacak mı? Bunları yaşayarak göreceğiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir