İOKBS başvuru süresi uzatıldı: 2023 bursluluk sınavı başvuruları nasıl yapılır, ne zaman sona erecek?

2023 bursluluk sınavı müracaatları için tarih araştırmaları başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı 9, 10 ve 11’inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik yapılacak olan bursluluk sınavı müracaat süresi uzatıldı. Peki, bursluluk sınavı müracaatları nasıl yapılır, ne zaman sona erecek?

BURSLULUK SINAVI MÜRACAATLARI UZATILDI

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için daha evvel yayımlanan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu’nda son müracaat ve onay tarihi, 16 Haziran 2023 olarak belirtilmişti.

Sınav sürecine ait yeni güncellemeye nazaran müracaat mühleti 21 Haziran 2023, onay mühleti ise 22 Haziran 2023 tarihi saat 17.00’ye kadar uzatıldı.

BURSLULUK SINAVI MÜRACAATLARI NASIL YAPILACAK?

Sınava müracaat süreçlerini yurt içindeki öğrenciler e-okul.meb.gov.tr internet adresinden, yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler sistem üzerinden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı olan öğrenciler ise KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği/müşavirliği üzerinden müracaat yapabilecekler.

BAŞVURULAR İÇİN TIKLAYIN

2023 BURSLULUK SINAVI (İOKBS) NE VAKİT?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından 3 Eylül 2023 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci periyodunda uygulanan öğretim programları temel alınarak düzenlenecek.

Sınavda ders dağılımları ve soru sayılarında geçen yıla nazaran rastgele bir farklılık olmazken tüm sınıf düzeylerine 4’er seçenekli 100 soru sorulacak ve imtihan mühleti 120 dakika olacak.

30 BİN BURS KAPASİTESİ ZELZELE BÖLGESİNE AYRILACAK

Bu yıl 70 binden 100 bine çıkarılan kontenjanın 30 bin burs kapasitesi zelzele bölgesine ayrılacak.

Sınav sonuçları, 22 Eylül 2023 tarihinde “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir