Kılıçdaroğlu’ndan yeni ‘Bay Kemal’in Tahtası’ videosu: Çok hazırız

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomi projelerini anlattığı “Bay Kemal’in Tahtası” görüntülerinin beşincisi yayınladı.

Kılıçdaroğlu, görüntüyü toplumsal medya hesaplarından “Çok hazırız sevgili halkım! Yaşama sevincinizi o kadar süratli geri döndüreceğiz ki, inanamayacaksınız” notuyla paylaştı.

“Sevgili halkım, zenginleşmemizin kurallarından biri Türkiye’yi bir üretim ve ticaret üssü haline getirmek” diyen Kılıçdaroğlu, “Biliyorsunuz Çin’in geliştirdiği yeni İpek Yolu Projesi’nde Türkiye kıymetli bir jeopolitik avantaja sahip. Vatandaşımızın zenginleşmesi, Anadolu’nun kalkınması, zelzeleden etkilenen kentlerimizin tekrar cıvıl cıvıl hale gelmesi için üretim, ticaret, dünya ile rekabet etmemiz şart” sözlerini kullandı.

‘İSKENDERUN’DA GEMİ SANAYİ ÖZEL İKTİSAT BÖLGESİ KURACAĞIZ’

İskenderun’da özel iktisat bölgesi kuracakları vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, “İskenderun’da yeni bir gemi sanayi özel iktisat bölgesi kuracağız. Dünya ticaretinin yüzde 80’ini denizcilik kesimi taşıyor. Dünyada ticaret hacmi her geçen gün büyüyor. Türk armatörleri ise yük taşıma kapasiteli gemi siparişlerini lakin yüzde 15’ini tersanelerimizde inşa edebiliyorlar. Zira büyük tonajlı gemi siparişlerini karşılayabilecek tersanelerimiz yok. İşte bu yüzden Türk gemi inşa endüstrisini geliştirmemiz ve dünya pazarlarında kelam sahibi olmasını sağlamamız gerek” dedi.

‘BU TERSANEDE YALNIZCA YÜKSEK KAPASİTELİ GEMİLER ÜRETİLECEK’

Söz konusu tersanede sadece yüksek kapasiteli gemiler üretileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “200 bin detveyt ton büyüklükteki gemilerin motorundan gövdesine kadar bütün kesimlerini Türkiye’de üreteceğiz. Akdeniz bölgesinde konumlanacak tersane yalnızca yüksek kapasiteli gemilerin üretimiyle misyonlu olacak. Bu tersane Türkiye içinde üretim yapan çok sayıda tersaneyle orantısız rekabet yaratmaması için belirlenen büyüklüğün altında gemilerin üretimini kabul etmeyecek” diye konuştu.

‘AKDENİZ’DE ÖNCÜ OLACAĞIZ’

Yüksek kaliteli gemiler üretileceğini tabir eden Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sonlandırdı:

“Türk gemi inşa dalının yüz yıllara dayanan mesleksel bilgi mirası ve maharetini, yenilikçi teknolojiyle birleştireceğiz. Rekabetçi ve yüksek kaliteye sahip gemiler inşa edeceğiz. Türkiye’yi adım adım dünyanın lojistik ticaret üssüne dönüştüreceğiz. Akdeniz’de öncü olacağız. Jeopolitik pozisyonumuzu lehimize kullanarak büyüyeceğiz. Sevgili halkım, Türkiye bunu hak ediyor, başaracağız, sana kelam.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir