Paris saldırısının şüphelisi yeniden gözaltına alındı

Fransız BFMTV kanalının haberine nazaran, dün sıhhat durumunun kıymetlendirilmesi hedefiyle Emniyet bünyesindeki psikiyatri kliniğine sevk edilen kuşkulu hakkında yine gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınan kuşkulu, yarın tahkikat hakimi karşısına çıkarılacak.

Fransız basınının Paris Savcılık Ofisinin açıklamasına dayandırdığı haberlerde, 69 yaşındaki Fransız saldırganın gözaltı sırasında “yabancılara karşı patolojik bir nefreti olduğunu” itiraf ettiği de yer alıyor.

Şüphelinin, gözaltında ayrıyeten atak günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris’in banliyösü Saint-Denis’ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin, silahının şarjörünü doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı hücumdan vazgeçtiğini söylediği de belirtiliyor.

DAHA EVVEL GÖÇMEN MERKEZİNE DE SALDIRMIŞ

Paris’in 10. Bölgesindeki Enghien Caddesi’nde 23 Aralık’ta bir Fransız vatandaşının, etrafında bulunan şahıslara silahla ateş açtığı hücumda 3 kişi ölmüş, biri ağır 3 kişi yaralanmıştı.

Fransız basınında ismi “William M.” olarak geçen 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alınmıştı. Saldırganın Fransa’nın resmi demir yolu şirketi SNCF’ten emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtilmişti.

Saldırganın 2016 ve 2021’de 2 defa cinayete teşebbüs ettiğinin polis kayıtlarına geçtiği, Aralık 2021’de elinde kılıçla Paris’te bir göçmen merkezine saldırdığı ve 2 kişiyi yaraladığı, bu nedenle mahpusa atıldığı ve bu ay mahpustan çıktığı söz edilmişti.

Dün, Fransız saldırganı muayene eden doktor, saldırganın sağlık durumunun gözaltı şartlarıyla uyumlu olmadığı sonucuna varmıştı ve saldırgan Emniyet bünyesindeki psikiyatri kliniğine nakledilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir