Rönesans Rezidans’ın çökme nedeni belli oldu

Rönesans Rezidans’ın neden yıkıldığına ait hazırlanan 12 Şubat tarihli birinci raporun akabinde, enkazın büsbütün kaldırıldığı bilgisi üzerine uzman heyeti rezidansın enkazında yeni bir incelemede daha bulundu.

İnceleme sonrası hazırlanan raporu aktaran Sabah gazetesinin haberine nazaran, soruşturmayı yürüten Hatay Zelzele Cürümleri Soruşturma Ofisi’nde vazifeli savcı ve 1 inşaat mühendisi, 2 jeoloji mühendisi, 1 karotçu’dan oluşan heyet 4 kişilik uzman heyetince, birinci etapta olay yeri her açıdan fotoğraflandı ve görüntü kaydına aldırıldı. Uzmanlar eşliğinde, tarzına uygun olarak enkazda bulunan kolon ve kirişlerden, perde beton kısımlarından incelemeye temel karot numunesi alındı.

‘Bodrum kat tabanından yer altı suyu sızıntısı mevcut’

İncelemelere başlayan eksper heyeti, binanın enkazının büsbütün kaldırılmış olduğunu lakin bodrum kata ilişkin etraf perde ve kolonları ile bodrum içi birkaç kolon ve perdenin yıkılmaya uğramadan bulundukları yerde olduklarını saptadı.

Binanın bodrum kat perdelerinden 3 adet, bodrum kat kolonlarından 2 adet karot numunesi alındı. Eksper heyeti, bodrum kattaki inceleme esnasında bodrum kata ilişkin perdelerden ve bodrum kat tabanından yer altı suyunun sızdığını gözlemledi.

‘Binanın çökme nedeni kısa kolon etkisi’

Bilirkişi heyetinde yer alan inşaat mühendisi, bodrum katın üstündeki binanın kuzey doğu cephesi dış kenar kolon ve perdelerinde bırakılan pencere tipi boşluk nedeniyle kısa kolon oluştuğu, Rönesans Rezidansın bu noktalardan kırılıp göçtüğü müşahedesinde bulundu.

Ayrıca, bu pencere çeşidi boşluğun bina projesinde olup olmadığı ya da inşaat kademesinde bu boşlukların sonradan oluşturulup oluşturulmadığının incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘Kolon etriyeleri 135 yerine 90 derece yapıldı’

“Binanın asıl çökme nedeninin bu kısa kolon tesirinden kaynaklanabileceği tarafımdan düşünülmektedir” tespitinde bulunan inşaat mühendisi, “Bodrum kat kolon ve kiriş birleşimlerinde kolon etriyelerinin (Bükülmüş inşaat demiri kesimi. Demir filizlerini saran dikdörtgen formundaki demir) devam ettirilmediği de tarafımdan gözlemlenmiştir. Kimi kolon etriyeleri 135 yerine 90 derece yapılmıştır” tespitlerinde bulundu.

Uzmanlara nazaran, etriyelerin 90 derece bükülerek bırakılması, sarsıntı tehlikesi bulunan bölge ve ülkelerde o yapının kolay kolay yıkılmasına yer hazırlayabiliyor. Etriyeler, kolon ve kirişlerin hasar almasını ve zedelenmesini önleyen ve sağlamlaştırmasını da sağlıyor.

‘Zemin, suya doygun’ tespiti

Jeoloji mühendisi ikinci eksper de, bodrum kat perde duvarlarından ve yerden sızan suyun, tabanın suya doygun olabileceğini gösterdiğini vurguladı. Ayrıyeten, sondaj yapılarak yerin ve dayanma gücünün yine tespit edilip proje yapılmadan evvelki haliyle karşılaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Üçüncü uzman de raporda, bir öbür jeoloji mühendisi de, sondaja dayalı taban etüdünün yapılmasının uygun olacağını lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir