Yeniden inşa edilen İzmir İktisat Kongresi’nin tarihi binasının 100. yıla yetişmesi bekleniyor

Türkiye’nin birinci iktisat siyasetlerinin tartışıldığı İzmir İktisat Kongresi’nin tarihi binası, aslına uygun biçimde yine inşa edilirken çalışmaların, 100. yıl dönümüne kadar tamamlanması bekleniyor.

Cumhuriyetin ilanından evvel 17 Şubat 1923’te Kemeraltı Çarşısı sonlarında incir deposu olarak kullanılan Guiffray Hanı’nda toplanan İzmir İktisat Kongresi, “Misak-ı İktisadi” başlığı altında ulusal bir iktisadın inşası için nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiğine yönelik kıymetli kararlara sahne oldu.

İlk toplantıya konut sahipliği yapan bina, 1979 yılında yıktırıldı. İzmir Valiliği, İktisat Kongresi’ni 100. yılında yine birebir yerinde düzenlemek üzere proje hazırladı.

Otopark olarak kullanılan toprakta Osmanlı devrine ilişkin kalıntıların bulunması üzerine hafriyat çalışmaları yapıldı. Binanın eski fotoğraflarına bakılarak proje hazırlanmasının akabinde yüklenici firma, 2 katlı, 14 metre yüksekliğindeki kongre merkezinin imaline başladı.

5. İktisat Kongresi düzenlenecek

Binanın 17 Şubat 2023’te düzenlenecek 5. İzmir İktisat Kongresi’ne yetiştirilmesi için çalışma devam ediyor.

Bina, elimizdeki yepyeni fotoğraflara uygun olarak yapılacak. 2 katlı ve 14 metre yüksekliğinde çağdaş bir kongre merkezi olacak. İzmir’in çok değerli bir bedeli ortaya çıkacak. Türk Tarih Kurumu ve Yüksek Öğretim Kurumunun da takviyesiyle milletlerarası iştirakli olacak biçimde iktisat kongresini 100. yılında otantik binasında, aslına uygun olarak yine inşa edilmiş binasında yapacağız.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 17 Şubat’ta tarihi binada iktisat kongresi düzenleneceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir