Kamu bankaları Togg için devrede

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır hafta sonu yaptığı açıklamada Togg’un bu hafta içerisinde satışa sunulacağını söyledi.

Togg’un teknoloji girişimcileri için de ilham olduğunu vurgulayan Kacır, “Togg’la birlikte yeni bir üretim seyahatine çıkacağız. Bu hafta Allah’ın müsaadesiyle Türkiye’nin arabası Togg, satışa çıkıyor olacak. Önümüzdeki günlerde Togg milletimizle buluşuyor olacak. Togg yalnızca dünyanın en başarılı elektrikli araba markalarından biri olmayacak, beraberinde çok sayıda teknoloji teşebbüsünün doğmasına vesile oluyor olacak. Togg’un elektrikli araç yazılım ve donanımlarını yeniden bu ülkenin ulusal şirketleri gerçekleştiriyor” sözlerini kullanmıştı.

Togg’un satışa çıkarılacak birinci modeli C segment SUV olacak.

ÖTV DESTEĞİ

TRT Haber’in haberine nazaran Togg için takvim işlerken en çok merak edilen mevzu fiyatı. Habere nazaran fiyat siyasetinin parolası ‘ulaşılabilirlik’ olacak. Bu çerçevede kısa müddet evvel matrah düzenlemesi geldi. Motor gücü 160 kilovattı aşan elektrikli araçların ÖTV matrahı yüzde 40’a çıkarıldı. Togg’un yer aldığı ÖTV matrahı ise yüzde 10’da kaldı.

Bu düzenleme Togg’a özel matrah ayarlaması olarak değerlendirildi. Liste fiyatı ise kısa müddet içinde kamuoyuyla paylaşılacak.

TOGG’A ÖZEL DÜŞÜK MALİYETLİ FİNANSMAN

Fiyat belirleme sürecinin akabinde kamu bankaları devreye girecek. Togg’a özel düşük maliyetli finansman sağlanacak.

Togg’un Bursa Gemlik’teki üretim üssünde 29 Ekim’de seri üretim başlamıştı. Yıl sonuna kadar yaklaşık 20 bin araba üretilecek. Maksat, 2030’a kadar 1 milyon aracı teslim etmek.

ŞARJ İSTASYONU HAMLESİ

Togg’un yerli üretim şarj istasyonu olan Trugo’nun ülke geneline yayılması için de adım atıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye işletmeler, Trugo kurulması için yer sağlayabilecek. Uygun alanlar Togg’a bildirilecek. Togg, istasyon ağını oluşturacak halde uygun yerleri kıymetlendirecek. Şarj istasyonları için kâfi elektrik altyapısı da bir başka şart olacak. Mülkiyet sahibi sadece güç alt yapısını karşıladığında cirodan yüzde 5 hisse alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir